142958-2017 - ResultatSverige-Arboga: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Projektledare till byggnation av ny grundskola.
Referensnummer: VMKF-U 2017.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna information utgör enbart övergripande information och utgör ej grund för anbudsgivning.
Beställaren avser att genom denna förfrågan upphandla en projektledare för byggnationen av en ny grundskola F-9 totalt ca 800 elever i Arboga. Upphandlingsform för kommande entreprenaden är partnering.
För ytterligare information se bifogade handlingar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen