See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sjukvårdsmaterial
Beskrivning: Skellefteå kommun, Västerbottensteatern AB, Norsjö kommun och Malå kommun har för avsikt att teckna avtal med en huvudleverantör av sjukvårdsmaterial. Leverans av Sjukvårdsmaterial för uttag vid behov under avtalstiden. Avtalet omfattar sjukvårdsmateriel för i huvudsak inom Vård & Omsorgsboende, hemsjukvård och skola men även kundens övriga verksamheter kommer att köpa från avtalet. Skellefteå Kommun har ca 2 200 patienter inom Vård och Omsorg, kunden har ca 19 000 skolelever, från förskola till gymnasium. Norsjö Kommun har ca 100 patienter inom Vård & Omsorg Malå Kommun har ca 140 patienter inom Vård & Omsorg I dag levereras artiklar till ca 400 olika leveransadresser. Avtalet omfattar följande produktgrupper: · Avfall · Beklädnad · Förband-/Omläggningsmaterial · Handskar · Instrument & Utrustning · Medicinsk förbrukning · Nutrition · Personlig hygien · Övrigt sortiment
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 18424300 Engångshandskar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: SJukvårdsmaterial
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:89062:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper