143058-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Reparation och underhåll av tak – Tak- och tätskiktsarbeten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelTak- och tätskiktsarbeten
BeskrivningUpphandlingen avser Tak- och tätskiktsarbeten för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Avtalet avser tak- och tätskiktsarbeten på kommunens och övriga ingående parters fastigheter. I avtalet ingår även projekterings- och kalkyleringstjänster. De ingående parternas fastighetsbestånd omfattar ca 160-170 byggnader med papp och gummiduk som tätskikt. Med tak- och tätskiktsarbeten avses felavhjälpande åtgärder, förebyggande servicearbeten och planerade underhållsarbeten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45261900 Reparation och underhåll av tak
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTakläggningsarbeten
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85111:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44112400 Yttertak, 44112500 Taktäckningsmaterial, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261200 Takläggning och takmålning, 45261210 Takläggningsarbete, 45261910 Takreparation, 45261920 Takunderhåll, 50000000 Reparation och underhåll