143061-2017 - ÄndringSverige-Alvesta: Pensionstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration.
Referensnummer: 16/112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fullständig pensionsadministration för deltagande kommuner och bolag enligt KAP-KL, AKAP-KL, PFA, PA-KL samt äldre bestämmelser och överenskommelser vilket även innefattar pensionsreglemente för förtroendevalda.
Deltagande kommuner och bolag framgår av förfrågningsunderlaget.