See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Miljökonsulter
Beskrivning: Konsultuppdragen syftar huvudsakligen till att stötta VafabMiljö i löpande arbete. Uppdragen kan avropas i samband med arbetstoppar såväl som inom specialområden där VafabMiljös egen personal ej innehar tillräcklig kompetens. Uppdragen utförs i flertalet fall i nära samarbete med personal från VafabMiljö men kan också komma att utföras helt självständigt av konsulten.
Intern identifierare: 2024/159-VMKF
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmän del
Beskrivning: Allmän del för de krav som ska lämnas generellt för upphandlingen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anläggande och sluttäckning av deponi
Beskrivning: Området omfattar projektledning och projektering vid bland annat sluttäckning av deponiytor och anläggande av bottenkonstruktionen i samband med etablering av nya deponiceller.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Miljötekniska markundersökningar
Beskrivning: Området omfattar utredning av eventuella föroreningssituationer i mark, yt- och grundvatten. Arbetet innefattar bland annat upprättande av provtagningsplaner, utförande av provtagning i mark, yt- och grundvatten, riskbedömningar och framtagande av åtgärder för att minska spridning från föroreningar. Det kan till exempel handla om provtagning och åtgärder kopplat till schaktarbeten, utredning i samband med nyetablering av verksamhet på förorenad mark, utredning vid nedläggning av miljöfarlig verksamhet samt upprättande och uppföljning av statusrapporter.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Utredning buller
Beskrivning: Området omfattar utförande av bullerutredningar med utgångspunkt i Naturvårdsverkets vägledning om industri- och annat verksamhetsbuller. I arbetet ingår utförande av bullermätningar och spridningsberäkningar till omgivningen. Det kan handla om både uppföljning av befintliga bullervillkor i miljöbalkstillstånd samt utredningar i samband med nya miljöbalkstillstånd. I arbetet ingår att kunna identifiera aktuella åtgärder för att begränsa uppkomst och spridning av buller.
Huvudklassificering (cpv): 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Utredning massor och annat avfall
Beskrivning: Uppdraget omfattar utredning av avfall som inkommer till våra avfallsanläggningar och vår deponi, eller att granska utredningar om avfall. Avfallet kan vara deklarerat i förväg eller inkomma som okänt/inte tillräckligt väl klassificerat avfall på t ex våra återvinningscentraler. I utredningen kan ingå att granska eller ta fram korrekt avfallskod (i enlighet med Avfallsförordningen), föreslå avsättning och ta fram kostnader avseende omhändertagandet. Genomföra riskbedömning i de tillfällen avfallet utreds som resurs (end of waste). Med avfall avser vi till exempel jord från schakt, men det är även annat avfall som askor/olika slamfraktioner/oljor/tvättvatten/bygg- och rivningsavfall/kemiska produkter (styckegods) mm.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Utredning vatten
Beskrivning: Uppdraget omfattar utredningar kring lak-, process- och dagvatten kopplat till avfallsverksamhet. Det kan handla om utredningar både kopplat till befintlig avfallsverksamhet med tillhörande villkor samt utredningar inför tillståndsansökningar av ny avfallsverksamhet. Uppdragen innefattar utredningar om påverkan på närliggande recipient, närmsta vattenförekomst eller äventyrande på/av miljökvalitetsnormer. I arbetet ingår att göra bedömningar och motiveringar enligt miljöbalken gällande vilka haltutsläpp som kan anses vara acceptabla. Det kan tex röra sig om utredningar kopplat till lakvatten från deponier samt dagvattenutredningar kopplat till ÅVC:er. I vissa utredningar kan det ingå framtagande av förslag på olika lösningar för att minska påverkan på recipient från verksamheten.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Utredning av villkor och tillstånd enligt miljöbalken
Beskrivning: Uppdraget omfattar att utföra delar av eller hela utredningar kopplat till anmälningar, villkor eller tillstånd för avfallsverksamhet enligt miljöbalken. Det kan handla om allt ifrån enkla utredningar kopplat till mindre anmälningar till tillsynsmynigheten till mer komplexa prövningar hos miljöprövningsdelegationen eller Mark- och miljödomstolen. Arbetet kan handla om ändring i befintlig verksamhet samt utredning i samband med etablering av ny verksamhet. Arbetet innefattar bla att göra avgränsningar, strategiska avvägningar, miljöbedömningar samt ta fram relevanta handlingar för ärendet. Uppdrag om utredningar kopplat till anmälningar, villkor eller tillstånd som enbart rör lak-, process- och/eller dagvatten ingår inte i detta avtalsområde utan inkluderas i avtalsområdet ”Utredning vatten”.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Projektledning och utredning - Inriktning avfall, miljö och cirkularitet
Beskrivning: Uppdraget kan komma att innefatta ledning av strategier och åtgärder för minimering och förebyggande av avfall samt ökad återanvändning, återvinning och andra typer av cirkulära flöden. Det kan inkludera förstudier och utredningar till genomförande av faktiska åtgärder. Samarbete med någon eller några av beställarens 12 medlemskommuner eller andra aktörer kan också förekomma inom uppdraget. Projekten kan variera från att vara mer stöttande till andra utövare som till exempel kommuner till att också handla om beställarens egen verksamhet där det handlar om åtgärder av mer praktisk karaktär.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Projektledning och utredning taxa, föreskrifter och avfallsplan
Beskrivning: Uppdraget kan komma att innefatta ledning av projekt, förstudier, utredningar och uppföljningar inom områdena avfallstaxa, föreskrifter samt avfallsplan. Men även mer administrativa uppgifter så som att administrera och sammanställa samråd och utställning av föreskrifter och avfallsplan. Uppdragen kan innebära allt från att stötta beställaren i det löpande arbetet till projektledning i en genomgripande förändring av styrande dokument. Uppdrag kan också inkludera expertkompetens inom områden där Vafabmiljös egen personal ej innehar tillräcklig kompetens. Uppdragen utförs oftast i nära samarbete med personal från Vafabmiljö men helt självständiga arbetsuppgifter för konsulten kan också förekomma. Konsulten har specifik kompetens om taxor och föreskrifter för renhållning samt avfallsplan. Konsulten har även erfarenhet av att arbeta med taxor, föreskrifter och avfallsplaner i andra kommuner i Sverige. För att kunna utföra dessa uppdrag krävs att konsulten har kompetens om generell avfallslagstiftning.
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Projektledning och utredning Stadsutveckling och hållbar samhällsbyggnad
Beskrivning: Uppdragen kräver kompetens att arbeta med stads- och landsbygdsutveckling ur ett samhällsplanerings samt avfalls- och miljötekniskt perspektiv. Detta kan innebära att utveckla och ta fram beslutsunderlag för val av avfalls- och insamlingssystem men även att arbeta med framtidens avfallshantering och logistik. Tjänster och utbud med koppling till digitalisering av avfallshantering är ett område som kan komma att bli aktuellt inom vilket utredaren har kompetens. Det kan även innebära projektledning och utredning inom cirkulärt byggande. I beslutsunderlag ska även kostnadsuppskattningar kunna inkluderas tillika bedömningar om påverkan/efterlevnad av mål i ex. förbundets avfallsplan, relevanta regelverk, Agenda 2030 etc.
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Genomförande av plocknalyser
Beskrivning: Uppdraget omfattar att genomförande av plockanalys av mat- och/eller restavfall insamlat hos hushåll eller verksamhetskunder. Uppdraget kan även omfatta plockanalys av grovavfall insamlat vid återvinningscentral. Plockanalysen ska genomföras enligt den vid tiden för uppdraget gällande manualen för plockanalys, som tagits fram av Avfall Sverige. Uppdraget kan omfatta transport av provet och genomförande av plockanalysen på entreprenörens anläggning. Uppdraget kan även omfatta instruktioner och hjälp på plats vid neddelning av moderprovet och lastning. Uppdraget omfattar inte insamling från kund eller neddelning av moderprovet. Uppdraget inkluderar även redovisning av plockanalysen i en rapport samt fotografier. Redovisningen ska även ske i excelfil som följer Avfall Sveriges manual för rapportering i Avfall web. Det är anbudsgivarens ansvar att tillse att transporten av avfallet från beställarens anläggning sker av en transportör som är godkänd för att transportera avfall. Det är också anbudsgivarens ansvar att tillse att personal har rätt skydd i form av vaccinationer och skyddsutrustning. I angivna priser ska samtliga åtaganden inkluderas som krävs för att fullfölja uppdraget. Exempelvis men ej uttömmande: transport av behållare, sortering, analys, protokoll m.m. Neddelning på plats utför beställaren.