Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av särskilt boende, Lindögården Västervik.
Referensnummer: U-003-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av Lindögården, särskild boendeform enligt socialtjänstlagen (SoL). Socialförvaltningen i Västerviks kommun hyr lokalerna och tillhandahåller dem kostnadsfritt till entreprenören (utföraren) under den tid uppdraget pågår. Något hyresförhållande mellan beställaren och utföraren ingås inte. De boende har hyreskontrakt för den egna bostaden. Lindögården byggdes 1990 och drivs i sedan ett antal år som entreprenad. Nuvarande utförare är Attendo AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen