143125-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjuksköterskor till telefonrådgivning 1177 VGR.
Referensnummer: 17/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att ge kvalificerad sjukvårdsrådgivning via telefon på svenska till invånarna i Västragötalandsregionen och personer som vistas där samt för annat vårdområde inom 1177:s nationella nätverk i nationell samverkan, som startar 2017 med 11 deltagande landsting/regioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85312300 Vägledning och rådgivning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen