143137-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förnyelse av FS Lillsjö.
Referensnummer: SA63739
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förnyelse av Fs Lillsjö:
Stationen uppfördes ursprungligen 1913 som en likriktarstation men byggdes om i början av 1960-talet till en transformatorstation. Det mesta av den elektriska utrustningen är från 1960-talet och har nu uppnått sin tekniska livslängd, samt uppfyller inte dagens krav på personsäkerhet. Stationen innehar en transformering 33/11 kV (3x20 MVA). Ställverk finns för 11 kV (i drift) och 33 kV (ej i drift).
Beställare tillhandahåller transformatorerna. Arbetet att installera transformatorena är beräknad att genomföras under 2019.
Stationsbyggnaden bedöms ha ett stort kulturhistoriskt värde och är därför q-märkt där av krävs att antagen anbudsansökande anlitar Byggnadsantikvarie som är certifierad sakkunnig KUL 2 för s.k. antikvarisk medverkan.
Upphandlingsdokumenten beräknas att skickas ut till antagna ansökande under maj månad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 46 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen