2. Förfarande
Förfarande
Titel: Anläggande av överföringsledningar för vatten och tekniskt råvatten mellan Älgsjövägen och Skogmursvägen/Lapphällan i Gävle kommun
Beskrivning: Gästrike Vatten har ett beslut om att bygga en gemensam systemlösning för dricksvattenförsörjningen i Älvkarleby och Gävle kommun, som skapar en säker vattenleverans och ger möjlighet till tillväxt i regionen. Projektet Vattenförsörjning Mon innebär att en helt ny vattenförsörjningsanläggning ska byggas, vilket övergripande innefattar vattenuttag i Dalälven, ytvattenberedning för konstgjord infiltration, infiltrationsytor, uttagsbrunnar och vattenverk med slutberedning i Älvkarleby kommun, processkompletteringar på befintliga vattenverk i Älvkarleby kommun samt anläggande av överföringsledningar i båda kommunerna. Överföringsledningarna ska ansluta det planerade vattenverket till Gävle Vattens samt till Älvkarleby Vattens befintliga ledningsnät. Projektet drivs av Gävle Vatten AB, som är ett dotterbolag till Gästrike Vatten AB. Enligt nuvarande tidplan bedöms projektet i sin helhet vara färdigställt 2030. Denna upphandling ersätter upphandling 14319 som avbröts.
Intern identifierare: 14519
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232150 Arbeten för vattenledningar
Ytterligare klassificering (cpv): 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45236000 Markanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Anläggande av överföringsledningar för vatten och tekniskt råvatten mellan Älgsjövägen och Skogmursvägen/Lapphällan i Gävle kommun