2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utbyte av styrsystem AC450 del 3
Beskrivning: Upphandlingen avser ett avtal som ska tillgodose ESEMs behov av utbyte av styrsystem AC450. AC450 är ett PLC-system som används för att styra alla pannor, gemensamma processer så som bränsle och fjärrvärme samt fjärrkyla på kraftvärmeverket Vattumannen. Dessa PLC-system är nu obsoleta och tillverkaren har ändrat deras status till Classic år 2021 vilket betyder att inom 10 år kommer reservdelar att sluta tillverkas.
Intern identifierare: UH 26-04
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 51000000 Installation (utom programvara)
Ytterligare klassificering (cpv): 38570000 Regler- och styrinstrument, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000