2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling pendeltågsverksamheten i Stockholm (E49)
Beskrivning: Upphandling pendeltågsverksamheten i Stockholmsregionen.
Intern identifierare: TN 2023-0212
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingens genomförande regleras bl.a. av lagen (2010:1065) om kollektivtrafik som utpekar delar av lagen (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK) för själva upphandlingsförfarandet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60200000 Järnvägstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 60210000 Kollektivtrafik med tåg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000