143227-2019 - ÄndringSverige-Solna: Markanläggning för parker
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Anläggningsentreprenader inklusive inköp och montering av parkmöbler
Referensnummer: TND/2018:1026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236250 Markanläggning för parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser anläggningsentreprenader inklusive inköp och montering av parkmöbler inom Solna stad. Även övriga förvaltningar inom staden ska vid behov kunna nyttja tecknat ramavtal.
Upphandlingen är uppdelad i två delområden:
Delområde A:
Omfattar Anläggningsentreprenader. Uppskattad årsvolym är cirka femton (15) miljoner SEK. Beställaren har för avsikt att, under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer, teckna avtal med tre (3) anbudsgivare.
Delområde B:
Omfattar inköp och montering av parkmöbler, dvs. utbyte och nyinstallation parkmöbler på Beställarens fastighetsbestånd. Uppskattad årsvolym är cirka två (2) miljoner SEK. Beställaren har för avsikt att, under förutsättningar att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer, teckna avtal med en (1) anbudsgivare.