143254-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelservice.
Referensnummer: UH-2017-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75123000 Fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling görs gemensamt för Ellevio AB (556037–7326) och AB Fortum Värme samägt med Stockholm stad (556016-9095) (tillsammans Beställarna) och avser hantering av nycklar för Beställarnas entreprenörer, såsom in-/utlåning, beställa och inhämta nya nycklar från fastighetsägare mm. I uppdraget ingår bl.a. fullt ansvar för att förvara och hantera Beställarens nycklar på ett säkert sätt i en ändamålsenlig lokal placerad i Stockholmsområdet. I uppdraget ingår också att administrera ett nyckelskåp i Nynäshamn på distans. Aktuell volym att hantera är för närvarande totalt ca 20 000 nyckelknippor. Ytterligare detaljer och krav kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
Beställarna avser att ingå kontrakt med en leverantör avseende tjänsterna.
Avtalsperiod 1.1.2018 – 31.12.2020 med option om 1 + 1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75123000 Fastighetsförvaltning, 98341130 Fastighetsskötsel, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudssökanden kommer inte i samband med denna annonsering, med elektroniska medel, ges fri, direkt, fullständig och kostnadsfri tillgång till upphandlingsdokumenten. Upphandlingsdokumenten kommer dock att med elektroniska medel tillställas de anbudssökanden som kvalificerar sig för att gå vidare i upphandlingen i enlighet med denna annons. Tidsfristen för att komma in med anbud kommer således att förlängas med fem dagar i samband med anbudsgivning i enlighet med LUF 11 kap. 7 § 2 st. och 11 kap. 9 §.
Beställarna har i enlighet med LUF 4 kap 12 § kommit fram till att aktuella tjänster inte lämpar sig för att upphandla i separata delar, tilldelning av separata delar kommer således inte att ske utan en anbudssökanden måste lämna anbud på helheten.