143271-2018 - ÄndringSverige-Umeå: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmattransporter
Referensnummer: 17196
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Transporter av skolmåltider till skolor och förskolor inom Umeå kommun. Maten hämtas från något av de produktionsköken som finns i Umeå kommun och levereras till respektive skola/förskola.
Uppdraget omfattar transport av:
— varm mat
— kall mat
— tillbehör och torrvaror
— finporslin
Från produktionskök till mottagningskök vid skolor/förskolor.
Dessutom ingår det i uppdraget upphämtning av returgods från respektive mottagningskök för återlämning vid produktionsköken enligt förutbestämt transportschema.
Maten transporteras i termoboxar på hjul med 53 x 70 x 129 cm (varm mat) samt med måtten 55 x 80 x 143 cm (kall mat). Transportfordonen ska därför klara av att transportera termoboxar av denna storlek.
Därutöver ingår transport av torrvaror och tillbehör i frigolitboxar.