143276-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Tolktjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk i talade språk
Referensnummer: 18/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tolk i talade språk i Stockholms läns landsting omfattar i huvudsak tolkning till enskilda individer och ska kännetecknas av hög professionalitet, kvalitet, neutralitet och opartiskhet samt ha sin utgångspunkt i Kammarkollegiets tolkföreskrifter.