143321-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rakelutrustning
Referensnummer: Dnr 23.3-12398-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32570000 Kommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av rakelutrustning. Upphandlingen omfattar två delområden: Rakelprodukter och -tjänster samt Övrig radiokommunikation. Anbudsgivare kan välja att svara på båda delområden eller endast ett. Upphandlingen omfattar i första hand leveranser till kunder i Sverige. Se vidare i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 690 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32230000 Radiosändare med mottagare, 32344210 Radioutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar en samling produkter och tjänster inom området Rakel. Rakel är Sveriges nationella kommunikationssystem för samverkan och ledning. Det har byggts ut i hela Sverige, med undantag för delar av fjällvärlden, för att stärka samhällets krishanteringsförmånga och underlätta den dagliga kommunikationen hos organisationer som arbetar med ordning, säkerhet och hälsa. Rakel används av centrala statliga myndigheter, länsstyrelser, kommuner och landsting samt privata aktörer med samhällsviktig verksamhet, till exempel elbolag. Upphandlingen omfattar två delområden, Rakelprodukter och -tjänster samt Övrig radiokommunikation. Det första omfattar till störst del Rakelterminaler, med Rakelterminaler avses handburna terminaler samt Rakelterminaler avsedda i första hand för montering i fordon, men även dispatcherutrustning för ledning och samordning. Tillbehör till dessa produkter inkluderas också i delområdet. Alla produkter är avsedda för användning i Rakelsystemet. Delområdet omfattar även produktnära tjänster och konsulttjänster för produkterna. Se vidare i upphandlingsdokumenten.