143322-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Luftfilter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Luftfilter
Referensnummer: LOC 2020-0876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42514310 Luftfilter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för leverans av luftfilter. Upphandlingen består av två anbudsområden.
Anbudsområde 1 – Glasfiberfilter. Avser glasfiber luftfilter i filterklass ePM1 med minst 65 %, 85 % och 90 % avskiljning av partiklar samt HEPA 14 och övrigt sortiment.
Anbudsområde 2 – Syntetfiberfilter. Avser syntet fiber luftfilter i filterklass ePM2,5 med minst 50 % avskiljning av partiklar och ePM1 med minst 60 % avskiljning av partiklar.
Välkommen att lämna anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Glasfiberfilter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 1 – Glasfiberfilter. Avser glasfiberluftfilter i filterklass ePM1 med minst 65 %, 85 % och 90 % avskiljning av partiklar samt HEPA 14 och övrigt sortiment.
Anbudsområde 2 – Syntetfiberfilter. Avser syntet fiberluftfilter i filterklass ePM2,5 med minst 50 % avskiljning av partiklar och ePM1 med minst 60 % avskiljning av partiklar.
Anbudsområde 2 - Syntetfiberfilter
Del nr: 2