143378-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bottenfaunaundersökningar
Referensnummer: 581-1273-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av bottenfaunaundersökningar i Västra Götaland.
Bottenfaunaprovtagning är en del av den biologiska kalkeffektuppföljningen och provtagning ska genomföras enligt SS-EN ISO 10870:2012 (Bottenfauna i sjöars litoral och vattendrag – tidsserier, version 1:2, 2016-11-01), på fasta lokaler i framförallt kalkade vatten. I uppdraget ingår också att producera en rapport innehållande redovisning av genomförd bottenfaunaprovtagning samt utvecklingstrender för respektive lokal baserat på tidigare resultat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71351924 Undervattensutforskningar, 90700000 Miljötjänster, 90711500 Miljöövervakning utom för byggprojekt, 90715000 Föroreningsundersökningar, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länsstyrelsen ansvarar för kalkningsverksamheten och kalkeffektuppföljningen i länet. Bottenfaunaprovtagning är en del av den biologiska kalkeffektuppföljningen.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med leverantör som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av  bottenfaunaundersökningar i Västra Götaland.
Allmän beskrivning och syfte
Länsstyrelsen ansvarar för kalkningsverksamheten och kalkeffektuppföljningen i länet. Kalkningen behövs på grund av försurningsläget i våra sjöar och vattendrag och effektuppföljningen används för att följa resultatet av kalkningen. Bottenfaunaprovtagning är en del av den biologiska kalkeffektuppföljningen. Genom bottenfaunaundersökningarna kan Länsstyrelsen få en bild av artsammansättning och individtäthet hos de arter av småkryp och insektslarver som lever på botten. Dessa parametrar hjälper till i bedömningen av försurningsläget och ger en bra bild av hur väl kalkningen har lyckats då olika arter är olika känsliga för försurning.
Provtagning ska genomföras enligt SS-EN ISO 10870:2012 (Bottenfauna i sjöars litoral och vattendrag – tidsserier, version 1:2, 2016-11-01), på fasta lokaler i framförallt kalkade vatten. I uppdraget ingår också att producera en rapport innehållande redovisning av genomförd bottenfaunaprovtagning samt utvecklingstrender för respektive lokal baserat på tidigare resultat.