143560-2022 - ResultatSverige-Växjö: Forskning och experimentell utveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIACCESS, Andra cykeln: Behovsanpassad tömning av sopkärl
Referensnummer: 20/161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73100000 Forskning och experimentell utveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö kommun önskar ingå ett innovationspartnerskap kring utmaning Behovsanpassad tömning av sopkärl.
Behovet är en lösning som tillåter optimerad avfallsinsamling baserat på kundernas behov och därmed minskar avfallstransporter och vidare sänker kundernas kostnader för avfallsinsamling. Lösningen ska i första hand reglera tömning av avfall från flerfamiljshus och verksamheter, men kan med fördel även hantera behovsanpassad tömning av t.ex. trädgårdsavfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Frågor gällande ansökan ska ställas med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av UM är att se som giltiga förtydliganden.