143629-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Prognosrundor
Referensnummer: 4.4.11-21296/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Prognosrundor för växtskyddsverksamheten vid Rådgivningsenheten växtskydd och eko, växtskyddscentralerna i Uppsala, Linköping, Skara, Kalmar och Alnarp/Landskrona.
Vi utlyser prognosrundor i jordbruksgrödor (stråsäd, oljeväxter, trindsäd (åkerbönor och ärter), potatis, frilandsgrönsaker (sallat, kål, morot, rödbeta, lök) samt äppelodlingar.
Uppskattat belopp för upphandlingen inklusive eventuella optioner och förlängningar är 7 000 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90714500 Miljökvalitetskontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen