143630-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mottagning och behandling av matavfall
Referensnummer: 21KSRR49B
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Mottagning och behandling av matavfall i plastpåse från Moskogen avfallsanläggning, ca 7 000 ton/år.
Uppdraget avser följande huvudmoment:
1. Mottagning
2. Erforderlig mellanlagring
3. Erforderlig förbehandling
4. Erforderlig interntransport
5. Rötning av matavfallet, inklusive uppgradering till fordonsgas
6. Erforderlig behandling/rening av rötrest/biogödsel, för att möjliggöra att biogödseln används som gödningsmedel inom jordbruk
7. Återvinning och bortskaffande av samtliga restprodukter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513200 Disponering av sopor, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen