Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och förmedlingstjänst
Referensnummer: 2021-O000806
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser fullständig pensionsadministration, systemstöd samt kringtjänster så som prognos och slutlig beräkning av pension, utbetalning av pension och annan förmån, pensionsskuldsberäkningar samt tillhandahållande av förmedlingstjänst/valcentral.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen