143717-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare
Referensnummer: Ä 2021-9936
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket avser att upphandla ett ramavtal avseende konsultmäklare. Avtalet ska tillfredsställa Tillväxtverkets behov av resurskonsulter inom primärt IT, men även inom upphandling, som inte reglerats i andra avtal eller när andra avtal inte ger förväntat resultat.
Leverantören ska hitta och förmedla de, med avseende på aktuell kravspecifikation, mest lämpliga konsulterna som finns tillgängliga på marknaden. Det är således konsultförmedlarens uppgift att bistå Tillväxtverket med att tillvarata konkurrensen på marknaden, verka för en god kontinuitet då det gäller individer och kompetenser samt säkerställa goda kommersiella villkor vid tecknande av uppdragsavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen ska leda till ett ramavtal med en förmedlare av konsulter. Avtalet ska tillfredsställa Tillväxtverkets behov av resurskonsulter inom primärt IT, men även inom upphandling, som inte reglerats i andra avtal eller när andra avtal inte ger förväntat resultat.
Förmedlaren ska hitta de, med avseende på aktuell kravspecifikation, mest lämpliga konsulterna som finns tillgängliga på marknaden. Det är således konsultförmedlarens uppgift att bistå Tillväxtverket med att tillvarata konkurrensen på marknaden, verka för en god kontinuitet då det gäller individer och kompetenser samt säkerställa goda kommersiella villkor vid tecknande av uppdragsavtal.