143781-2022 - ResultatSverige-Borlänge: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sandupptagning inom Borlänge kommun
Referensnummer: ABBE 2021/1198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge Energi, avdelning Stadsmiljö är beställaren och ansvarar bl.a. för drift och underhåll av kommunens gator. Inom tätorten finns ca 31,5 mil gator.
Uppdraget avser årlig sandupptagning på våren/sommaren inom kommunens gator bestående av ett pro-vägnät samt B-vägnät.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borlänge Energi, avdelning Stadsmiljö ansvarar bl.a. för drift och underhåll av kommunens gator. Inom tätorten finns ca 31,5 mil gator.
Uppdraget avser årlig sandupptagning på våren/sommaren.
Det prioriterade vägnätet är totalt 88 000 m uppdelat på 2 delområden
• Prio Norr som är 43 500 m
• Prio Söder som är 44 500 m