143803-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Vakttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Områdesbevakning, störningsjour, upplås-ning och larmutryckning-2020
Referensnummer: 201906
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79713000 Vakttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal avseende områdesbevakning, störningsjour, upplås-ning och larmutryckning inom Lulebos fastighetsbestånd i Luleå kommun. Lulebo avser teckna avtal med en (1) leverantör.
Upphandlingen gäller köparens behov av rondering, stationär bevakning, larmut-ryckning, upplåsning och störningsjour inklusive Contact center.
Rondering avser fasta eller tillfälliga rundor.
Störningsjour: Leverantören ska kunna ta emot samtal gällande störningsjouren (störningar som hyresgäster och andra kan ge upphov till). Besöka dessa adresser för att utreda om störning kan konstateras eller ej. Under 2018 var det ca 730 ären-den, och 2019 var det ca 380 störningsjourärenden.
Larmutryckning då larm förmedlas via köparen eller på annat sätt. För närvarande har beställaren larm på huvudkontoret.
Upplåsning av lägenheter då hyresgästen tappat/glömt nyckel. Görs mot kostnad direkt mot hyresgästen.
Stationär bevakning består exempelvis vid ordningsproblem/brandbevakning i ett bostadsområde med ordningsvakt och/eller väktare står till förfogande enligt överenskommelse mellan parterna.
B äger och förvaltar cirka 160 fastigheter som består av 7 500 bostadslägenheter och 195 lokaler, i de flesta av Luleås stadsdelar, samt i Antnäs och Råneå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen