143812-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Projektering trafikanläggningar, VA mm - Konsulter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektering trafikanläggningar, VA mm - Konsulter
BeskrivningUpphandlingen avser tjänster såsom utredning och projektering m. m. inom följande konsulttjänstkategorier: Trafik Konstruktion broar, hamnanläggningar VA-utredningar Miljötekniska sedimentundersökningar i vattenmiljö Besiktning markanläggningsentreprenader
Intern identifierareIU23-76
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322300 Konstruktion av broar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1) Förfrågningsunderlag - Generell del projektering - Trafikanläggningar, VA mm - Konsulter"
BeskrivningAnge vilka delar i upphandlingen som avses besvaras. Denna del är obligatorisk.
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2) Anbudsspecifikation "Trafik"
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel3) Anbudsspecifikation "Konstruktion broar, hamnanläggningar"
Huvudklassificering (cpv): 71322300 Konstruktion av broar
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel4) Anbudsspecifikation "VA-utredningar"
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0005
Titel5) Anbudsspecifikation "Miljötekniska sedimentundersökningar""
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0006
Titel6) Anbudsspecifikation "Besiktning mark"
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster