143824-2022 - ResultatSverige-Linköping: Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital Partner
Referensnummer: 21/97
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att utse en strategisk samarbetspartner som ska hjälpa B med lösningar gällande teknik, informationssäkerhet (safety by design), möjliggöra förbättringar, uppnå ett effektivare arbetssätt, färre kontaktytor kring datahantering och möjlighet att bearbeta data från olika källor.
I uppdraget ingår även att för Stångåstaden ta över support och underhåll av befintlig integrationsplattform och datalager som Stångåstaden har byggt upp under många år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72250000 System- och stödtjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
Stångåstadens interna integrationsplattform består idag av Biztalk 2020 som integrationsmotor ansluten till ett datalager bestående av en databasserver (Microsoft SQL 2019) med bulk av information baserat på en delmängd data som hämtas från systemdatabas tillhörande fastighetssystemet.
Plattformen hanterar informationsutbytet mellan ett drygt tiotal olika system och får dem att kommunicera med varandra på ett enklare och mer hanterbart sätt. Informationen kan hanteras och manipuleras via Biztalks orkestrering innan den exporteras med hjälp av någon av Biztalks adaptrar. Vi eftersträvar SOA i samtliga typer av dynamiska kopplingar för flexibilitet och skalbarhet.
Miljön finns både som test och produktion. Dessa är identiska.
Gavlegårdarnas centrala system idag är Xpand som hanterar stora delar av verksamhetens behov inom uthyrning, ärendehantering, underhåll och ekonomi. Utöver Xpand så använder Gavlegårdarna integrationer mot kringliggande system för övrig ekonomi, hyreskalkylerande system och extern webb med flera.
Xpand agerar idag källa till övriga system gällande våra fastigheter och hyresgäster vilket gör att vi är i stort behov av integrationer, då Xpand har bristande möjligheter till integrationslösningar så använder vi oss idag till stor del av databasvyer för att få ut den information vi behöver.
För att underlätta vid felhantering så har vi ett flertal miljöer där produktion och test är våra mest frekvent använda, utöver det har vi tillfälliga miljöer för test av nya versioner och liknande scenarion.
Syfte och uppdragets omfattning
Stångåstaden och Gavlegårdarna har valt att samverka runt att skapa en för varje bolag unik plattform och denna upphandling syftar till att hitta en samarbetspartner för att hjälpa B med detta.
B är inne i en spännande fas där digitaliseringen tar nya kliv. I denna fas behöver B skapa ett partnerskap med rätt aktör för att ta sig vidare i digitaliseringsresan. Ett steg i denna resa är att B behöver ta kontroll över sin datahantering samt befintliga och kommande integrationer. Idag har de båda organisationerna olika förutsättningar gällande IT-miljöer, affärssystem, nätverksarkitektur etc. Det innebär att L måste kunna stötta respektive organisation utifrån dennes unika förutsättningar.
B förhoppning är att skapa ett modernt och framtidstänkande samarbete som utvecklar B som fastighetsbolag.