143844-2017 - ResultatSverige-Höganäs: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstransporter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höganäs.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av ramavtal för bussresor med förare för Höganäs kommun för exempelvis personalutflykter, konferenser och utflykter för barn och ungdom som inte ingår i avtal för skolskjuts. Upphandlingen omfattar:
Fordon med plats för 7 – 22 passagerare,
Fordon med plats för 23 – 65 passagerare
för enkel-, tur och retur-, rundresor samt resor med korta och långa stopp under färden. Antal resenärer kommer att variera från små grupper till mycket stora grupper. I vissa sammanhang finns behov av flera bussar i ett uppdrag.
Transportuppdragen ska kunna ske samtliga vardagar. Även helger kan bli aktuella vid enstaka tillfällen.
Höganäs kommun avser att teckna ramavtal med tre (3) ramavtalsleverantörer, i den mån kvalificerade anbud inkommer. Avrop vid dagsresor kommer att ske utifrån rangordning. Avrop vid flerdagarsresor kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning och till ett fast totalpris för uppdraget.
Vid förnyad konkurrensutsättning tillfrågas samtliga ramavtalsleverantörer. Övriga villkor enligt ramavtalsvillkor.
Årsvolymen skiftar mellan verksamhetsåren och har i snitt uppgått till cirka 600 000 SEK, antagen leverantör ska vara beredd på att skiftningar i volymen mellan åren kan vara betydande. Volymen kan ej garanteras då den varierar beroende på verksamhetens behov.
Avgränsning:
Denna upphandling omfattar inte skolskjuts och heller inte de toleransresor som traditionellt genomförs av Höganäs kommuns skolor.
Avtalstid:
1.12.2016 – 31.10.2018 med möjlighet för Beställaren att förlänga avtalet med ett (1) plus ett (1) år.Maximal avtalstid är fyra (4) år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60100000 Vägtransporter, 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.