143852-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och Underhåll av rulltrappor.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avtalet omfattar, i huvudsak, följande tjänster:
Funktionsserviceavtal:
— Periodisk service enligt fastställt schema.
— Städning, enligt detta förfrågningsunderlag.
Planerat underhållsarbete:
— Planerade reparationer och underhållsarbete enligt årlig åtgärdsplan inkl. statusrapport samt kostnadsförslag.
Akut underhållsarbete:
— Avhjälpande av fel enligt fastställda inställelsetider.
Avtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 2 000 000 SEK
exkl. moms