143919-2017 - ResultatSverige-Sölvesborg: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av mat, tvätt, moppar och internpost.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sölvesborg.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar distribution av mat (tillagad varm mat, kalla rätter, kylda och frysta varor, frukt och grönsaker samt övrigt förekommande kompletteringsvaror och drycker) från tillagningskök till mottagningsställen i Sölvesborgs kommun och i Bromölla kommun.
Distribution av tvätt och städmoppar mellan SBKF:s tvättstuga och angivna verksamheter för Sölvesborgs och Bromölla kommun.
Distribution av intern post inom SBKF:s verksamheter, inom Bromölla och Sölvesborgs kommuner.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60100000 Vägtransporter, 55521200 Måltidsleveranser
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.