143919-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: V 2020/377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet avser att teckna avtal med en (1) leverantör av tjänster för affärsresor för enskilda resenärer samt gruppresor. Med tjänster avses traditionell resebyråtjänst och webbaserat självbokningssystem för bokning av olika typer av affärsresande, t.ex. flygresor, tågresor inom Sverige och Öresundståg till Danmark, samt tågresor utrikes i anslutning till flygresa, övrig marktransport och hotell, inklusive gruppbokningar.
Konferens- och kongressarrangemang samt bokning av tågresor utanför Sverige (Öresundståg till Danmark undantaget) ingår ej.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Lunds universitet har ett resande över hela världen till många olika destinationer. Många resor är inom Europa men frekventa resmål är även USA, Kina, Israel och Kanada. De mest frekventa flygdestinationerna är Stockholm, London, Amsterdam, Paris och Bryssel men det finns en stor spridning i de destinationer som resandet går till. De 100 mest frekventa destinationerna står för ca 50 % av det totala resandet och ca 20 % av det totala antalet flygbokningar är inrikesresor. Ca 1 000 medarbetare reser fler än 5 resor per år.
Lunds universitet har behov av en resebyrå som kan hantera både enkla bokningar till vanliga destinationer inom Europa och komplicerade bokningar till olika destinationer i länder dit resor sällan förekommer.
Idag bokas majoriteten av Lunds universitets tjänsteresor via telefon eller e-post av anställda inom universitetet. Ca 45 % av bokningarna sker via självbokningssystem. Bokning av resor görs av utnämnda resesamordnare, administratörer eller av resenären själv.
I detta förfrågningsunderlag avser resebeställare en person anställd på Lunds universitet som beställer resa åt sig själv eller åt andra.
År 2019 förmedlade nuvarande resebyrå tjänster för ca 100 MSEK. Tjänsterna fördelades enligt följande:
Tjänst
Volym (MSEK)
Antal biljetter/hotellnätter
Flyg
59
16 000
Tåg
10
13 000
Hotell
29
11 000
Bil
1
2 000
Lunds universitet har under 2019 betalat ca 2 MSEK i arvode till befintlig resebyrå.