143930-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskbesiktningstjänster
Referensnummer: UH-2020-4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Göta Lejon har behov av externa resurser för att utföra riskbesiktningar på försäkrade objekt.
Med riskbesiktningar avses besiktningar av egendom och tillhörande verksamhet ur ett riskperspektiv, med syfte att identifiera egendomsrisker. Riskbesiktningarna ska utföras på objekt av varierande typ, t.ex. skolor, äldreboenden, bostäder, arenor, idrottsanläggningar, museum, industri och verkstad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen