143937-2017 - ResultatSverige-Örebro: Passerkontrollsystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överordnat system för passering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Region Örebro län avser att upphandla ett överordnat system för passering.
Idag finns ett antal olika lokala passersystem inom Region Örebro län, vilka administreras var för sig. Det finns ett stort behov av ett överordnat system för att administrera befintliga passersystem på ett samlat sätt.
Ett överordnat system för administration av de lokala passersystemen ökar säkerheten, höjer informationskvaliteten, förenklar administrationen och underlättar framtida utbyte/anslutning av passersystem.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42961100 Passerkontrollsystem, 42961000 Manöver- och styrsystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.