2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leasing av GNSS/GPS-system och handdatorer
Beskrivning: Huddinge kommun avser att upphandla leasing av GNSS/GPS-mottagare med tillhörande tillbehör samt handdatorer. Utrustningen ska användas som mätningsinstrument inom kommunens verksamhet. Kommunen har sedan tidigare andra typer av mätningsinstrument, såsom totalstationer som fortfarande har flera års livslängd kvar. För att säkerställa fortsatt användning av dessa befintliga instrument är det ett krav att de nya GNSS/GPS-mottagarna är fullt kompatibla med det system som Huddinge kommun använder idag.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108709:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38410000 Mätinstrument, 38300000 Mätutrustning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren äger rätt, men är inte skyldig, att förlänga Avtalet på oförändrade villkor med två (2) år. Den maximala avtalstiden är således fyra (4) år. Option gäller även en extra uppsättning av utrustning.