143974-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Disponering av kontaminerad jord
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av förorenade massor, Järpens industriområde
Referensnummer: 34230-648/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90522200 Disponering av kontaminerad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Avfallsmottagningstjänst, för omhändertagande av de förorenade massor som uppstår vid genomförande av saneringsåtgärder vid Järpens industriområde i Åre kommun, Jämtlands län.
Saneringsåtgärder är i huvudsak planerade att genomföras år 2021-2022
Avfall ska omhändertas vid godkänd anläggning för behandling eller deponering beroende på avfallets innehåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112340 Marksanering, 90522300 Behandling av kontaminerad mark, 90722200 Miljösanering, 90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avfallsmottagningstjänst, i form av ett ramavtal för omhändertagande av de förorenade massor som uppstår vid genomförande av saneringsåtgärder vid Järpens industriområde i Åre kommun. Saneringsåtgärder är i huvudsak planerade att genomföras år 2021-2022
Transport av massor från området kommer att handlas upp inom ramen för kommande schaktentreprenad, och ingår därför inte i föreliggande uppdrag.
Mängden förorenad jord som ska tas bort är i dagsläget skattad till ca 45000 ton. De förorenade massorna utgörs i huvudsak av fyllnadsjord med stort inslag av kisaska