143997-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd Business Intelligence, Data Warehouse & Master Data Management
Referensnummer: UH-2020-477
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Att hantera strategiskt viktig och central data på ett bra sätt är verksamhetskritiskt för Sundsvalls kommunkoncern, att ha kontroll på data är en viktig grund för att kunna arbeta med digitalisering inom samtliga bolag och förvaltningar i koncernen.
Sundsvalls kommunkoncern besitter ingen intern utvecklarkompetens kopplat till de områden som denna upphandling rör, vi har endast intern kompetens för drift- och förvaltning inom området.
Denna upphandling syftar därför till att säkra tillgång till konsultstöd inom följande områden:
— Business Intelligence
— Datawarehouse
— Master data management
Ni kommer bland annat att tillhandahålla konsultstöd i allt från kravanalys med verksamhet till arkitektur och teknisk utveckling vilket finns beskrivet i förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen