144003-2022 - ResultatSverige-Linköping: Lönehantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Löne- och transaktionsmedelshantering
Referensnummer: UC-2019-360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211110 Lönehantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser Löne- och transaktionsmedelshantering för Region Östergötlands.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet avser Löne- och transaktionsmedelshantering.
Anbudsområden
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde ALöneförmedling ( enbart Region Östergötland)
Register för löneutbetalning
Lönefil
Ordinarie löneutbetalning
Extra löneutbetalning
Lönespecifikation
Utbetalningsavi
Övrigt gällande löneförmedling
Transaktionsmedelshantering
Kontostruktur, funktion och räntevillkor
Betalningsförmedling
Förmedling av kommunalskatt mm från Skatteverket
Inköpskort och betalkort
Elektroniska tjänster
Övriga finansiella tjänster
Anbudsområde BKortinlösen
Information gällande anbudsområde A och B
Anbud lämnas per anbudsområde och kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Anbud kan ej lämnas på enstaka ingående delar inom något av ovan angivna anbudsområden. Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Maximalt en (1) leverantör per anbudsområde kommer att antas, förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav. Samma leverantör kan komma att tilldelas fler anbudsområden.
Alla angivna kvantiteter i kravspecifikationen baseras på uppgifter från 2020 om inte annat angivits. Region Östergötland och Östgötatrafiken kan inte garantera någon fastställd kvantitet under avtalsperioden. Leverantören är skyldig att utföra tjänst/uppdrag i den omfattning som motsvarar det verkliga behovet.