144154-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning entreprenadmaskiner med förare Kiruna C
Referensnummer: 2023-024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska Verken och Kiruna kommun upphandlar ett rangordnat ramavtal med tre leverantörer avseende inhyrning av lastfordon och entreprenadmaskiner inklusive förare, samt inhyrning av lastbils/ maskinförare, anläggningsarbetare inom Kiruna C och E10:an, Norgevägen, efter avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen