144158-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kostdatasystem
Referensnummer: 2021/844
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett kostdatasystem. I dag används kostplaneringssystemet Aivo. Systemet har nått end of life och kommer därmed inte längre att underhållas. Systemet upphör i slutet på 2021 och till dess måste Landskrona stad ha ett nytt system på plats. Anbudsgivaren ansvarar för införande samt utbildning, support, underhåll och drift av systemet inklusive uppdatering och uppgradering samt ge support vid ev. installation av dessa. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga ytterligare fyra (8) år, med ett (1) år i taget, med oförändrade villkor om Köparen så begär. Totalt avtalstid är 10 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48610000 Databassystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning Upphandlingen avser ett kostdatasystem. I dag används kostplaneringssystemet Aivo. Systemet har nått end of life och kommer därmed inte längre att underhållas. Systemet upphör i slutet på 2021 och till dess måste Landskrona stad ha ett nytt system på plats. Kostdatasystemet ska ha funktionalitet för att kunna lägga in varor/måltider och koppla dessa till recept för att kombinera till maträtter och matsedlar. Gällande recept behöver beräkningar till måltidsproduktionen kunna ske för inköp, näringsberäkningar och prisberäkningar. Kunder ska även kunna lägga in beställningar i systemet. Anbudsgivaren ansvarar för införande samt utbildning, support, underhåll och drift av systemet inklusive uppdatering och uppgradering samt ge support vid ev. installation av dessa. Landskrona har idag cirka 30 kök där 4 stycken är tillagningskök och resterande är mottagningskök. Mat levereras till förskola, grundskola, gymnasieskola, äldreomsorgens särskilda boenden samt två träffpunkter (restaurang för äldre). År 2020 producerades totalt 1 650 000 portioner mat. Landskrona stads inköpsvolym av livsmedel för år 2020 var ca 16 MSEK. Uppskattat antal användare av tjänsten är ca 100 stycken, men antalet användare kan komma att öka eller minska. De som använder tjänsten är kök som beställer hem livsmedel, tar ut recept, tar fram underlag för varje kund tex antal portioner samt kunder som beställer mat. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen. Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras. Staden efterfrågar en kommunlicens som täcker beställarens behov enligt kravspecifikationen för avtalsperioden samt införandeprojekt och utbildning av administratörer och användare. Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga ytterligare fyra (8) år, med ett (1) år i taget, med oförändrade villkor om Köparen så begär. Totalt avtalstid är 10 år. Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.