144287-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Miljötekniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter – Stadsutveckling och Planering
Referensnummer: 233/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
AUC. 55 Fel i uppdrag
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 1 gäller följande.
Uppdraget ska anses felaktigt utfört om resultatet avviker från villkoren i detta avtal, vad konsulten har utfäst eller marknadsfört och vad beställaren med fog kunnat förutsätta.
Med tillägg till ABK 09 kap 5 § 5 gäller följande.
Vid fel har beställaren rätt att efter eget val kräva avhjälpande eller prisavdrag motsvarande felet.