14429-2017 - ResultatSverige-Ängelholm: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – Projektering och utredning, VA ledningsnät.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Ängelholm.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Information om upphandlingen:
Upphandlingen omfattar Ängelholms och Örkelljungas behov av konsulttjänster för projektering och utredning inom VA ledningsnät. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden. För uppdraget gäller ABK 09, Allmänna bestämmelser för konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet av år 2009.
Tidigare år har Ängelholm handlat dessa tjänster för ca 3 000 000 SEK/år och Örkelljunga för ca 500 000 SEK/år, detta är ingen garanti men kan ses som en indikation på kommande volym.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning på 2 år. Vid en eventuell överprövning kan startdatum för avtalet förskjutas. Den totala avtalslängden kommer att vara den samma som angivits ovan.
Omfattning:
Konsulttjänster inom området projektering och utredning inom VA. Konsulttjänster inom redan påbörjade och pågående projekt omfattas inte av denna upphandling.
Kommunen förbehåller sig rätten att handla upp uppdrag utanför ramavtalet om det beräknade totala värdet på uppdraget överstiger 150 000 SEK.
Kommunen ska ha rätt att låta tidigare anlitade konsulter komplettera/rätta tidigare utförda arbeten.
Avtalet innehåller inte några utfästelser om att avropa en viss volym under avtalsperioden. Avrop från detta avtal görs utifrån kommunens behov. Leverantören förbinder sig att leverera det verkliga behovet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.