144307-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Brandstegar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taksäkerhet.
Referensnummer: 15136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44481100 Brandstegar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förbättring av taksäkerhet av varierande art och omfattning på 43 st. utvalda fastigheter som förvaltas av kommunen.
Tjänsten omfattas i huvudsak av att komplettera befintliga fastigheter med en utökad taksäkerhet avseende glidskydd, nockräcken, fästöglor, takstege, väggstege etc. Syftet med upphandlingen är att säkerställa att taksäkerheten på kommunens fastigheter följer de lagreglerna som finns på området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44481100 Brandstegar, 44423200 Stegar, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261100 Taklagsarbete, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45233292 Montering av säkerhetsutrustning, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen