144310-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Internetnätverk
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling internetförbindelser
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412110 Internetnätverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad har behov av Internet-kapacitet på mellan 10 Gbit/s och 100 Gbit/s. Det ska finnas möjlighet till uppgradering till 100 Gbit/s per anslutningspunkt i en stegvis uppgradering med 10 Gbit/s per steg.
Göteborgs Stad har höga krav på tillgängligheten i tjänsten och för att säkerställa detta kommer vi att avropa från två olika leverantörer, en leverantör per leveransadress och väg. Göteborgs Stad ska ha möjlighet att på ett jämt sätt fördela lasten mellan de valda leverantörerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen