14433-2024 - ResultatSverige-Arvika: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter område byggnadsarkitekt
Referensnummer: Dnr 2023-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom området byggnadsarkitekt för Arvika, Eda och Årjängs kommuner.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom området byggnadsarkitekt för Arvika, Eda och Årjängs kommuner. Volymen beräknas uppgå till ca 2 200 000 SEK per år. Ingen volym garanteras. Max fem leverantörer antas. Avrop sker genom särskild fördelningsnyckel alt förnyad konkurrensutsättning.