144403-2023 - ResultatSverige-Broby: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sport- och idrottsutrustning
Referensnummer: KS 2022/00859
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sport- och idrottsutrustning. Östra Göinge kommun (org.nr. 212000-0860) är upphandlande myndighet och agerar i denna upphandling som en Inköpscentral enligt LOU för nedanstående kommuner. Upphandlande myndighet, Östra Göinge kommun, avser teckna ramavtal för en period fr.o.m. 2023-03-15 t.o.m. 2025-03-14 med möjlighet till automatisk förlängning i två (2) år varav ett år i taget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37415000 Friidrottsutrustning, 37420000 Gymnastikutrustning, 37440000 Träningsutrustning, 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen