144420-2023 - PlaneringSverige-Kalmar: Taxitjänster
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikupphandling serviceresor och närtrafik
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Kalmar län har för avsikt att upphandla nya trafikavtal som ska förse Kalmar län med serviceresor (skoltrafik, färdtjänst, riksfärdtjänst och sjukresor) samt närtrafik från och med den 1 januari 2026. Total volym servicefordon: cirka 130 fordon som utför cirka 600 000 enkelresor per år till ett värde av cirka 130 miljoner kronor per år. Nuvarande avtal upphör 2025-12-31.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)