144452-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Kompressorer och Sugmotorer/system
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKompressorer och Sugmotorer/system
BeskrivningLeverantören ska efter avrop tillhandahålla och leverera Kompressorer och Sugmotorer/system med tillhörande tjänster till de avropande klinikerna inom Folktandvården Stockholm län AB. Upphandlingen omfattar förebyggande och avhjälpande underhåll. Närmare information om upphandlingens omfattning i detalj framgår av upphandlingsdokumenten.
Intern identifierareFTV 2408-0335
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131000 Tandläkarinstrument, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenDet finns option för Beställaren att ingå ramavtal per anbudsområde för Service och avhjälpande avseende redan befintlig och installerad utrustning inom Kompressorer och Sugmotorer/system.