Region Gotland, Hälso- och Sjukvårdsnämnden upphandlar uppgradering av befintligt system (Prosang) för transfusionsmedicin.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 72212180 Medicinska programvaruutvecklingstjänster, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Gotland, Hälso- och Sjukvårdsnämnden upphandlar uppgradering av befintligt system (Prosang) för transfusionsmedicin. Syftet med upphandlingen är att uppgradera ProSang till den senaste versionen samt skapa möjlighet att ansluta tillkommande instrument för automatisering. Upphandlingen omfattar engångskostnad för uppgradering, utbildning, anslutning av instrument etc samt löpande kostnad för service och support på systemet under 60 månader.