144519-2018 - ResultatSverige-Härnösand: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för automatiserad extraktion och detektion av nukleinsyror
Referensnummer: 17RS3364
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser att utmynna i ett leasingavtal för av utrustning (inkl. förbrukningsmaterial,
Serviceavtal) som analyserar prover för Klamydia, gc, mycoplasma genitalium och i förlängning.
HPV (svreening cervixcancer – nationellt vårdprogram). Undersökningarna utförs med.
Molekylärbiologiska metoder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen