14452-2021 - ResultatSverige-Eskilstuna: Bostadsförmedlingstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmedling av studentbostäder
Referensnummer: IT 20.120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98341000 Bostadsförmedlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett helhetsåtagande där leverantören ska hantera Eskilstuna Kommuns behov av förmedling av studentbostäder.
I uppdraget ingår bland annat att tillhandahålla och förvalta, en av Kommunen anvisad, webbplats där tillgängliga studentbostäder presenteras och ska för användarna vara möjliga att anmäla intresse för. Webbplatsen ska även innehålla information riktad till studenterna, där det ska finnas möjlighet att läsa om olika bostadsområden och vilka förutsättningar som krävs för att få ansöka om en studentbostad. Besökare till webbplatsen ska även ha möjlighet att skapa egna konton där en överblick av sökta studentbostäder och status för ansökan ska visas.
Leverantören ska även ansvara för att administrera webbplatsen och hantera själva förmedlingstjänsten, vilket innebär att leverantören på egen hand ska ombesörja inflödet av tillgängliga studentbostäder och föra dialog med fastighetsägare och representanter från Mälardalens högskola.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder, 70333000 Bostadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören ska även ansvara för att administrera webbplatsen och hantera själva förmedlingstjänsten, vilket innebär att leverantören på egen hand ska ombesörja inflödet av tillgängliga studentbostäder och föra dialog med fastighetsägare och representanter från Mälardalens högskola. Det åligger således leverantören att eftersöka studentbostäder och förmedla dessa utifrån de förutsättningar som ges av fastighetsägaren.
Tjänsten innefattar de studentbostäder som tillhandahålls inom Eskilstuna Kommun.